Din învățăturile lui Lubavitcher

 

 

Rabi Mendel Futerfas a petrecut 14 ani în lagărele sovietice de muncă.

   Într-o seară, toți colegii săi prizonieri erau deprimați. Înainte de a fi arestat, unul a fost medic. Cariera lui era în expansiune și,dintr-o dată, a fost arestat pentru afaceri ilegale. Altul, un membru al Partidul Comunist,ținuse în mână cheile puterii și,din senin, venise ordin de sus pentru a-l trimite în lagăr. Altul a fost profesor. El a dus o viață liniștită, întemeiase o familia, până când una dintre lucrările sale a fost numită considerată contrarevoluționară.

  Acum uite unde erau. Trăiau câte o poveste care era în contrast cu poziția socială pe care au avut-o înainte de a fi arestați. 

– Dar tu,ce erai înainte să fi arestat? l-au întrebat pe Rabinul Mendel.

– „Înainte de să fiu arestat, eram Hasid. Și acum sunt tot hasid ” a răspuns el. „Prizonieratul nu poate schimba asta”, .

Viața ta personală, a spus Rabinul tovarășilor săi, a depins de factori externi. Prin urmare, acum când factorii externi au dispărut, te simți pierdut. Viața mea a fost întotdeauna concentrată pe interior și, prin urmare, nu mă simt pierdut nici în această situație.

Leave a Reply