Regele și Omul Sărac

„ (O rugăciune a unui nenorocit, când este doborât de intristare și își varsă plângerea înaintea Domnului.) Doamne, ascultă-mi rugăciunea și s-ajungă strigătul meu până la Tine!”.
(Psalmul 102)

Un Rege mare și bogat a emis un decret, ca pe întreg teritoriul regatului său, într-o anumită zi, toți oamenii trebuie să se prezinte în fața sa, pentru a-i face o cerere. Toate cererile vor fi acceptate.

Vestea s-a răspândit rapid, până în cel mai îndepărtat loc din țara, până în cel mai îndepărtat cătun fără nume. Într-un astfel de sat, un om nefericit fără adăpost, care nu avea altceva mai de preț, decât numele său, a primit, de asemenea, vestea. El a întrebat cu uimire: “Regele mă va vedea chiar și pe mine?”
„ Da ” , i s-a spus. “Chiar si pe tine.”

Și uite așa, omul sărac, s-a alăturat multor săteni și fermieri care veneau din toate colțurile regatului pentru a-și vedea regele.
Cu cât oamenii se apropiau mai mult de palat, popasurile lor erau din ce în ce mai dese, curgeau râuri de comercianți care își prezentau bunurile spre vânzare, meșteșugurile fine și mărfurile exotice pe care unii săteni, oameni simpli nu le mai văzuseră niciodată. Mulți dintre ei, au devenit atât de distrași de agitația din piața, încât nu au mai ajuns niciodată la palat.

Însă omul nostru sărac, nu a găsit niciun interes în piață. Nu avea nicio monedă cu care să cumpere vre-un lucru și, astfel , el a ajuns printre primii oameni care să fie văzut de rege.

Imediat cum a pășit în Curtea Regală , s-a oprit brusc și a tresărit. Înaintea lui se întindea o grădină magnifică, o mulțime de copaci înfloriți și flori plăcut mirositoare. Păsările cu pene multicolore se înălțau peste ramurile copacilor. În timp ce unii oamenii se așesau la rând să înainteze cererea către Rege, alții se întindeau pe peluzele proaspăt înverzite, admirau iazul  de lebede, se delectau cu muzica orchestrei regale.

Dar, omul nostru sărac avea o singură întrebare. Întrebă pe toată lumea, dacă era adevărat că Regele îl va vedea chiar și pe el, și dacă da, pe unde era intrarea?.

În timp ce oamenii erau indrumați dintr-o cameră în alta cum să ajungă la Rege, fiecare cameră era mai impresionantă în măreția ei decât cea anterioară, astfel încât oameni mai mult stăteau în loc decât mergeau. Însă omul nostru sărac, continua să întrebe în stânga și în dreapta dacă este adevărat că regele va vedea, chiar și un sărăntoc mizerabil ca el .

Până la urmă, se afla printre puținii care au reuși să ajungă în camera Tronului Regal și să vină înaintea regelui.
Era deja târziu, spre sfărșitul zilei, garda regală stătea nemișcată ,Regele se ridica din când în când de pe tronul său , făcea un pas înainte, altul înapoi, aruncând priviri scurte la ceas, așteptând nerăbdător ca masele de oameni să sosească cu cererile lor ..

În cele din urmă, un mic grup de oameni , cei mai perseverenți, au intrat în camera Regelui, s-au așezat în fața Tronului și fiecare rând pe rând se apropia de Rege cu cererea lui.

Unul a cerut ca o tapiserie pe care a zărit-o in Palat să i se trimită acasa. Cererea lui a fost acceptată.
Un altul a cerut câteva dintre dulciurile care se aflau în vasele de argint într-o anticameră, pentru a fi servite la o petrecere pe care o va găzdui pentru prietenii lui. Cererea a fost acceptată.
Un altul, care folosise una dintre numeroasele toalete regale din palat, a fost cel mai impresionat de vasul de toaletă din aur, încât cererea lui, era să aibă un astfel de vas de toaletă în casa sa de lemn. Și a fost acceptată.

În cele din urmă, când eroul nostru a ajuns în fața Regelui, a rămas atât de uimit de prezenta Regelui încât, a fost  incapabil să deschidă gura sau să-și limpezească gândurile.
Și care este cererea dvs.?” întrebă regele.
Omul începu să clipească des, își răsuci capul și aruncă o privire în spatele lui. Nu era nimeni acolo. Era blocat, nu numai pentru că stătea în fața regelui, ci pentru ca regele însuși îi vorbea – lui direct și nu altcuiva?
Cu mare dificultate, a reușit să se încline și să scoată câteva cuvinte:

„Bună ziua, regele meu”.

„ Bună și ție”, a răspuns regele.

Acum, vă rog să faceți o solicitare.
La porunca regelui, omul era forțat să deschidă gura și să vorbească.

„Um. Deci, ce trebuie să cer? ”

Înainte ca un consilier al Regelui să sară către el, regele i-a răspuns:

„Orice îți dorește inima.”
A fost o pauză pentru o clipă, întreaga cameră regală se afla într-o tăcere deplină. Și apoi:
” Regele meu!” răspunse omul sărac „Nu am nicio cerere. Am venit doar să te văd. Și acum, am acest privilegiu să stau aici în fața ta, ca cel mai umil slujitor al tău. ”
Dar trebuie să faceți o cerere, a insistat Regele.
Omul s-a oprit din nou și a spus: „Atunci aceasta este cererea mea, cea pe care mi-o dorește inima mea, dacă așa ceva ar fi fost posibil și dacă regele dorește așa, să ajung să îl văd din nou, poate chiar de trei ori in zi. Și atunci, indiferent de îngrijorarea pe care o am, aș putea să mă revărs în fața celui mai înalt domn al meu, Regele.
Asta e tot ce îți dorești?” întrebă regele.
-Nu mai există nimic altceva în inima mea, decât această dorință, răspunse sărmanul.

Atunci, Regele a declarat către toți slujitorii și ofițerii palatului său, că acestui OM trebuie să i se permită intrarea  la Rege de trei ori pe zi și ori de câte ori dorește, să i se dea mână liberă pentru a lua tot ce dorește din vistieria regală.
Căci nu mai era nicio persoană căreia Regele să-i fi simțit spiritul mai mare decât al cestui om sărac, care nu dorea altceva decât să-l vadă pe Rege.

Întrucât oamenii care au călătorit la palat au fost distrași de toate atracțiile de-a lungul drumului, tot așa avem și noi distragerile din viață noastre. Pentru unii, sunt piețele din oraș, pentru unii, sunt dorințele din grădina inimii, iar pentru alții, palatul minții.

Dar dacă ne-am putea dezlipi de toate distragerile, am descoprii că avem o singură dorință, aceea – de a fi împreună cu iubitul nostru Rege, Stăpânul Cerului și al Pământului.
Și dacă putem face acest lucru, și Cerul și Pământul ar fi ale noastre.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *