Viața Adevărată

Povestea săptămânii

Viața adevărată

de Rabin  Tuvia Bolton

Iudaismul nu este doar o religie. Religia se ocupă în primul rând de credințe și de pregătirea sufletului pentru viața de apoi, în timp ce iudaismul se ocupă de corectarea sufletului în această viață și de îmbunătățirea întregii existențe; spirituale, emoționale și fizice.

Acest lucru se realizează prin ceea ce nicio altă religie nu are:

Mitzvot-uri = Porunci

Este adevărat, că religiile au ritualuri, semne și simboluri; dar niciuna nu pretinde că respectă  poruncile Creatorului, așa cum le-au primit Copiii lui Israel la Muntele Sinai.

De fapt, există trei tipuri de porunci: porunci care au logică, cum ar fi ,, să nu ucizi, să nu râvnești…, porunci complete si porunci complet ilogice.

Porțiunea Torei din această săptămână începe cu o poruncă și este numită după ultimul tip:  complet ilogică, a Văcii Roșii.         

Conform acestei porunci, un evreu care este „impur” prin contactul fizic cu un trup mort, nu poate intra în Templu decât dacă este purificat , dacă este „stropit” cu cenușă special pregătită de la o ardere de tot  a unei vaci roșii (sacrificată și arsă).

Legea conform căreia trupurile moarte creează impuritate, iar cenușa unei vaci roșii o anulează … nu are logică. Se face doar pentru că Dumnezeu a poruncit.

Pentru a înțelege acest lucru, să urmărim împreună o poveste care s-a născut în urmă cu 20 de ani.

Michele este un evreu  născut în Franța, care făcea parte din comunitatea locala, însă are o fire libertină. Era atât de implicat în cariera lui de om politic, încât nu a avea timp nici pentru religie dar nici să se căsători să-și întemeieze o familie.

Obiectivul său în viață era să călătorească în toată lumea, să întâlnească diverși oameni și să iși creeze relații cu oameni importanți,…așa a fost până într-o zi, când o întâlnire a schimbat totul.               

Într-o vineri, când călătoriile sale îl duseseră la New York, mergea pe o stradă aglomerată din Manhattan, când  o muzică evreiască  de clarinet se auzi în trafic.

În timp ce se apropia, muzica devenea din ce în ce mai tare, până când a văzut că vine dintr-un difuzor montat pe o mașină, parcată jumătate pe trotuar. Câțiva tineri cu barbă se înghesuiau pe locurile din față. Unii vorbeau cu trecătorii, în timp ce alții înfășurau un fel de curele pe brațele lor. A devenit și mai curios.

„Trebuie să aibă un fel de permis special pentru a parca acolo”, s-a gândit el „Mă întreb cine sunt”.

Nu a durat mult până când s-a apropiat de el un Chassid,

“Scuză-mă, domnule, ești evreu?”

„Evreu?“ a răspuns el “Evreu?” De ce nu știu, cred că sunt. Adică sunt francez, dar … .. “

“Mama ta este evreiască?” Întrebă Chassidul. Michel s-a apropiat și a dat din cap. “Ei bine, ești evreu! Mazal Tov! Aici, poți să pui Tefillin !! este Yom Kipur

Tânărul întinse o cutie neagră mică, cu o curea de piele neagră care ieșea din ea.

Michel nu mai văzuse niciodată în viața lui un „Tefillin” și nu avea habar despre ce vorbește acest coleg, dar evident, era ceva religios. Michael, era evreu, însă fraternitatea și egalitatea nu îi erau cunoscute!

“Ce este asta? E o Religie?” se uită la Chassid de parcă i se oferea o pisică moartă.

„Nu”, a răspuns Chassidul, „Este iudaism”.

Flutură din mîini și spuse „a nu”-  se întoarse să plece când tânărul făcu niște observații prietenoase. Michel, iubea oamenii și în cel mai scurt timp a început să vorbească și să glumească cu Chassidul ca și cum ar fi cei mai buni prieteni. Dar când a menționat că motivul vizitei sale este unul politic, tânărul Chassid s-a luminat.

“Aha! Politica !? De ce nu ai spus așa ?! De ce, pentru că toți politicienii sunt prietenii de duminică a lui Lubavitcher Rabbi!” (De fapt, mulți politicieni îl viziteză pe Rabin,  pentru binecuvântări și sfaturi, nu pentru socializare.)

“Lubavitch … er … .. Rabi?” Repetă Michel. “Toți politicienii? De ce nu am auzit niciodată de asta? Ești sigur?”

Deja, Michel devine interesat. I-a lăsat tânărului numărul de telefon și adresa de la hotel, au strâns mâinile și s-au despărțit, dar, nu credea cu adevărat că îl va contacta.

Câteva zile mai târziu, duminică dimineața devreme, sună telefonul lui Michel; îl sună prietenul său Chassid.

– Aștept la parter să te duc la Rabin. „Rabin?“ întrebă Michel pe jumătate adormit.

„Da”, a răspuns Chassidul, „Îți amintești? De politicienii care vin la Lubavitcher Rebbe?”

“Ahh, da, da!”

“Ei bine, aștept aici la recepție. Vom lua metroul … este doar o jumătate de oră de mers.”

O oră mai târziu, stăteau afară, la capătul unui lung rând de oameni care se adunaseră în jurul unei clădiri mari, înalte din cărămizi roșii, în districtul Crown Heights din Brooklyn; 770 Eastern Parkway, sediul Rabinului. Oamenii continuau să sosească așezându-se în spatele lor la rând. După o oră de așteptare stăteau față în față cu Rabinul. Michel era surprins și impresionat. A venit să se întâlnească cu politicieni, dar a început să-și dea seama că se întâmplă ceva foarte diferit. Tânărul Chassid l-a prezentat; “Acesta este Michel; este un politician din Franța.”

“Care este numele tău de evreu?” Îl întrebă Rebbe.

“Numele meu de evreu? De ce…., Michel.” El a răspuns simplu.

„Nu, numele dat la Britul tău” (la circumcizie).

„Ahh, da” Michel a răspuns „Numele meu de familie este W…”.

„Nu”, a răspuns Rabinul. “Trebuie să suni în Franța și să o întrebi pe mama ta care este prenumele tău de evreu. Te rog să revi mâine aici și să-mi spui.”

I-a înmânat lui Michel un dolar, i-a spus să-i dea caritate, iar câteva momente mai târziu au ieșit afară încercând să digere ce s-a întâmplat.

Michel era un pic confuz. Nu mai întâlnise pe nimeni  înainte, așa ca acest Rabin. S-a întors către tânărul Chassid și l-a întrebat

„A fost foarte impresionantă întâlnirea, eu sunt foarte impresionant. Dar, hei, unde sunt politicienii de care mi-ai vorbit?

Tânărul s-a gândit repede: „Aici totul merge în funcție de numele tău ebraic. Fără acest nume nu putem începe”.

“Ahhh da!” A spus Michel. S-a întors la hotel și a sunat acasă.

“Nume evreiesc?” Mama lui a răspuns “Unde ești, Michel? E totul în regulă? Ai probleme? Ești bolnav?”

El a asigurat-o pe mama sa că nu este nimic în neregulă, iar ea i-a spus să o sune pe mătușa lui Paulette, care este religioasă (de alt fel singura din familie care sărbătorește Yom Kippur), și care ar putea ști.

Michel și-a sunat mătușa, care și-a amintit repde numele lui. A doua zi dimineață, era din nou la sediul Rabinului. Îl găsise pe prietenul său Chassid, îi spuse veștile bune și stăteau în afara ușii așteptându-l  pe Rabin să iasă pentru rugăciunea de  după-amiază.

După o scurtă așteptare, ușa Rabinului s-a deschis și Michel a făcut un pas înainte și a spus în șoaptă: “Rabi, numele meu de evreu este … Menachem Mendel. Mătușa mea mi-a spus. Menachem Mendel.”

Rabinul zâmbi și spuse. “Menachem Mendel, ar trebui să fii un evreu bun și să trăiești conform Shulchan Aruch (cartea de drept a evreilor)” și a continuat să meargă.

Michel a spus mai târziu că în acel moment s-a transformat într-o altă persoană.

„Până atunci eram o ființă normală, preocupată de mine și de cariera mea. Dar când Rabinul a spus acele câteva cuvinte despre„ evreu bun și Shulchan Aruch ”am început să mă gândesc „Cum pot ajuta evreii? Cum pot îmbunătăți lumea? Nici măcar nu mi-am mai dorit să mă întâlnesc cu politicienii pe care i-a  promis tânărul. “

Și de atunci Michel a devenit un sprijin al evreilor aflați în nevoie și în suferință. Adesea cu prețul timpului, a energie și a banilor de câteva ori, uneori chiar cu riscul prețioaseI sale cariere.

Dar adevăratul miracol, a fost acela că a reușit să facă cea mai mare schimbare în interiorul lui.

Când Michel s-a întors în Franța, a contactat comunitatea Chabad și a început să învețe Tora. La scurt timp după aceea, s-a căsătorit cu o fată evreică,  a pus mezuza la ușa casei lui și chiar și-a cumpărat Tefillin. Dar ideea de a păstra poruncile a fost o adevărată provocare… Mai ales pentru mâncare.

Nu putea suporta gândul să mănânce doar mâncare kosher. Era aproape de neconceput pentru el, un iubitor de plăceri în ale bucătăriei franceze, a obișnuit să mănânce preparate în restaurantele exclusiviste franceze, să nu mai mănânce niciodată o stridie sau un iepure?.

Dar, împotriva oricăror plăceri, era conștient că a luat decizia să mănânce doar Kosher. El a decis să-și facă diverse afirmații; nu mai mănânc  mâncare non-kosher !!! Și a funcționat !!! Pentru o vreme.

La câteva luni de la această schimbare, el s-a întâlnit cu un mare om de afaceri din Polonia, într-un restaurant renumit pentru mâncărurile cu fructe de mare din Paris. Mirosea a mâncăruri fine, toată lumea se bucură și savura mâncarea în jurul său. Istant, Michel și-a amintit de delicioasele preparate din bucătăria franceză! A luat meniul și a comandat o porție de creveți de mare cu legume, o mâncare pe care el o iubea atât de mult.

El și oaspetele au început să vorbească, așteptând felul principal, când omul de afaceri l-a întrebat,

“Spune-mi Michel, numele tău este W …, corect? Acesta este un nume de evreu, nu?” Michel nu și-a dat seama de ce invitatul său îi amintește un astfel de subiect, dar a spus că da și colegul a continuat: „Poate îmi puteți explica ceva. Aici uite. ”Scoase un ziar împăturit din buzunarul jachetei și îl deschise.

“Acest articol mi-a atras atenția ieri și am început să-l citesc. Este interesant, dar nu am înțeles mare lucru. Privește aici. Este al unui rabin numit ‘Lu … ba … vitch’. Vezi? Privește imaginea lui. Este pur și simplu extraordinar! “

Pe pagina din fața lui Michel, se afla o imagine mare a Rabinului Lubavitcher, cu aceeași privire în ochi pe care o văzuse cu ani în urmă, când i-a spus să… „Fii un bun evreu”. Era ca și cum poza vorbea cu el.

Gândurile i-au fost întrerupte de ospătarul care se apropia cu o tavă îmbietoare de creveți,  aranjate cu alte fructe de mare, „Mesagerii tăi!”

“Ehh?” a spus Michel: „Oh … îmi pare rău. Dar am ceva probleme cu stomacul, astăzi… și dureri de cap. Ascultă, nu prea imi este foame și, bine, o să beau o ceașcă de ceai.”

Rabinul l-a ajutat să trăiască în conformitate cu Shulchan Aruch.

Prin aceasta poveste putem înțelege întrebarea; Care este legătura dintre Vaca Roșie și purificare ?.

Ceea ce s-a întâmplat cu Michel se întâmplă astăzi cu zeci de mii de evrei din întreaga lume și, în cele din urmă, li se va întâmpla tuturor și întregii omeniri.

Aceasta se numește „purificare”.

Mesajul iudaismului este că Dumnezeu nu se limitează la a rămâne la o distanță infinită de noi. Dumnezeu este, de asemenea, sursa întregii vieți și a întregii creații; El creează în mod constant și este infinit de aproape și are grijă de fiecare dintre noi. Realizarea acestui lucru se numește „puritate”.

Însă ignoranța acesteia face lumea „impură”. Totul depinde de om. Asta s-a întâmplat când Adam a mâncat din fructul interzis și din nou când au construit  Vițelul de Aur.

Iar această „impuritate” este cauza morții și invers, moartea aduce și mai multă impuritate.

La aceasta purificare se referă vaca roșie.

Când Tora a fost dată Copiilor lui Israel și Dumnezeu li s-a dezvăluit la Muntele Sinai, Talmudul ne spune că moartea și impuritatea spirituală au încetat! Dar când evreii s-au închinat la Vițelul de Aur, s-au întors.

Porunca Vacii Roșii este o vindecare pentru această impuritate (Rashi 19: 2; „Lasă vaca mamă, să curețe după vițel”), dar numai la nivel individual.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *