Meditație pe râu

 

Meditație pe râu

Meditațiile cabalistice de Hanuka ne confirmă că răscumpărarea depinde de nivelul de conștiință


În următoarea meditație, Ari ne introduce în metodele mistice prin care, în meritul luminii de Hanuka , tragem sfințenia pentru a coborî în tărâmurile lumii fizice. Rebe Nachman din Breslev ne învață că sărbătoarea de Hanuka, al cărei nume este înrădăcinat în cuvântul ebraic „ chinuch ”, care înseamnă „educație” sau „obișnuință”, ne ghidează în lupta noastră constantă cu forțele care încearcă să ne distanțeze de Dumnezeu (forțele puterii imaginației impure, sau în ebraică „ m’damei ”). Prin purificarea capacităților noastre imaginative suntem capabili să rupem forța primară din spatele tuturor calităților și iluziilor noastre negative. hilchot Chanukah 1: 1)

Cuvântul ” m’damei “, a cărui valoare numerică (89) este egală cu cea a cuvântului ” Hanuka “, iar rădăcina cuvântului este formată din literele dalet și mem , care este aceeași rădăcină a cuvântul ebraic pentru “sânge”. Sângele reprezintă puterile negative ale judecății, misiunea noastră este să le îndulcim. Prin luminile  44 (valoarea numerică a dalet , 4 și mem , 40) pe care le aprindem în Chanukah (inclusiv șammasele ) și trezirea conștiinței pe care o întruchipează, kelipotul devine anulat în fața noastră.  După cum asistăm atât de clar în vremurile noastre, tot ceea ce pare să stea între situația noastră actuală și răscumpărarea națională completă este hotărârea și claritatea voinței noastre naționale. În lumina acestor înțelegeri, Hnuka, în care sărbătorim răscumpărarea noastră de la puterile străine care încearcă să ne amăgească în abandonarea Domnului nostru și a Torei Sale , este un moment deosebit de propice pentru meditație, în special pe luminile și lămpile menorei Chanukah .

Meditațiile mistice pe care ar trebui să le aveți pentru aprinderea luminilor [Chanukah] se învârt în primul rând în jurul unei unificări mistice supreme și complete numite „ Ner ” [ebraică pentru „lumânare”] … Pe scurt, există trei aspecte principale ale unificării lui Zeir Anpin. și Nukva : Havayah [unit] cu Eh-yeh [care are o valoare numerică de 47] Havayah cu Elokim [egal 112] și Havayah cu Ado-nai [egal 91]. Uneori un aspect devine unit, alteori două și alteori toate trei, în care cele de mai sus devin complet unificate – și [atunci] Nukva este numit „ Ner ” [a cărui valoare numerică este 250], egalând totalul celor șase nume divine de mai sus.

 

 

Havayah = 26
Eh-yeh = 21
Havayah = 26
Elokim = 86
Havayah = 26
Ado-nai = 65

Plus 6, câte unul pentru fiecare nume, colel ,
= ” Ner ” (250), nun (50), reish (200 )

 

În prima binecuvântare [„… Cine ne-a poruncit să aprindem lumânarea Chanukah”] , toate cele trei [ unificări de deasupra ] sunt sugerate [în cuvântul „lumânare”].

În a doua binecuvântare [„… Cine a creat minuni …”] , se face aluzie la a doua unificare

Iar în a treia binecuvântare [„… Cine ne-a dat viață …”] , se sugerează cea mai mică dintre toate.

Eu [rabinul Chaim Vital] am găsit într-un alt manuscris că prenumele Havayah [cel unificat cu Eh-yeh ] ar trebui să fie Ab [72] , scris cu yud s, al doilea Havayah [cel unificat cu Elokim ] ar trebui să fie cel al lui SaG [63] , iar cel de-al treilea Havayah [cel unificat cu Ado-nai ] ar trebui să fie cel al lui MaH [precizat cu alef s, 45] . Ar trebui să medităm la aceste trei [moduri de a scrie numele] Havayahcând se spune cuvântul „ l’hadleek ” [care înseamnă „a lumina”, în prima binecuvântare] , care are valoarea numerică a acestor trei nume, Ab , SaG , Mah .

 

Ab = 72

SaG = 63

Mah = 45

Plus 1 pentru colel = ” l’hadleek ” (180),
ortografiat lamed (30), hei (5), dalet (4), lamed (30), yud (10), kuf (100) plus colel .

 

[De asemenea,] dacă se scrie numele Eh-yeh în meditația de mai sus cu yud s, egal cu 161, unindu-l cu Havayah scris cu yud s, egal cu 72, se obține valoarea numerică a cuvântului „ regel ” [ebraică pentru „picior”, egal cu 233] . Acest lucru sugerează faptul că Chanukah este numit „festival de pelerinaj” [în ebraică, „ regel ”, care înseamnă literalmente „picior”] , printre celelalte sărbători, așa cum se menționează în notele scrise de mână în introducerea la Tikunei Zohar [chiar deși nu este literalmente unul dintre cele trei festivaluri principale de pelerinaj]… Acesta este secretul conceptului conform căruia momentul optim pentru a aprinde menora Chanukah este „până când picioarele [literalmente„ picior ”,„ regel ”] încetează pe piață” …

Porunca de a face public miracolul Chanukah ne cere să ne aprindem minorasele într-un loc vizibil trecătorilor și într-un moment nu atât de târziu încât nimeni nu va fi găsit pe străzi pentru a le vedea. Termenul de mai sus sugerează că puterea Chanukah este atât de mare încât, în timpul sărbătorii, cel mai înalt nivel al sfințeniei supreme (reprezentat de unificarea de mai sus a numelor divine, „piciorul” – sau „ regel ”) sunt de fapt accesibile chiar și în cel mai mic dintre tărâmuri. Aceste stăpâniri mai puțin înalte sunt reprezentate de termenul „piață” (în ebraică, „ shuk ”, legat de cuvântul pentru „coapsă”, asociat cu sefira din hod , a opta sefirade sus), un loc caracterizat prin difuzie, dizarmonie și susceptibilitate față de forțele externe. (Ibid. 2: 6, 3: 1) Chanuka ne arată că scânteile sfințeniei sunt peste tot și ne oferă capacitatea de a le răscumpăra, strălucind lumina sfântă chiar și în tărâmurile întunericului.În timpul binecuvântării … ar trebui să meditați asupra râului supran …

Ar trebui să medităm la ideea că inițialele cuvintelor “… pentru a aprinde lumânarea Chanukah” [în ebraică, ” l ‘hadleek n er Ch anukah “, în prima binecuvântare] sunt numele sfânt numit ” Nachal “ [care înseamnă ” râu “sau” râu “] , care emană din inițialele cuvintelor” El păstrează bunătatea pentru două mii de ani “[în ebraică,” n otzer ch esed l ‘alefim “, al optulea și al nouălea din cele treisprezece atribute a milei divine] , așa cum se știe.Semnificația acestui lucru este [de a arăta] acea lumină [adică hrana divină]este transmis de la Imma suprană la Zeir Anpin , pentru a avea suficientă putere pentru a se conecta cu cele trei unificări de mai sus, cele ale Meditației Lumanării.

În general, odată ce accesul la Sfira de bina , al optulea Sfira când numărare de jos și cea mai mică dintre Sfirot asociat cu „cap“ ( Keter , chochma , bina ) a fost realizat, la fel sunt restul supernal Sefirot a „capului” accesibil. În același mod, al optulea din cele Treisprezece Atribute ale Milostivirii, cel al „ Notzer Chesed ”, acordă acces la totalitatea celor treisprezece. Menora Chanuka cu opt ramuri , precum și cele opt zile ale festivalului Chanukah indică acest secret profund.

Astfel, [în timpul binecuvântării “… pentru a aprinde lumânarea Chanukah”] ar trebui să meditați asupra râului suprem [în ebraică, ” nachal “, inițialele binecuvântării ” l ‘hadleek n er Ch anukah “] , că este ortografia numelui Havayah cu alef s [cunoscut sub numele de ” Mah “] – cu litera alef a ortografiei din litera vav transformată în numele Eh-yeh extins [în Ribua ] , astfel:

 

Yud ,

 vav , dalet

Hei , alef

Vav – alef , alef – hei , alef – hei – yud , alef – hei – yud – hei – vav

Hei , alef

 

 

Acest nume [care are aceeași valoare numerică ca și „ nachal ”, „râu”, 88] , indică conceptul de Imma , care „strălucește” [lumina ei] lui Zeir Anpin în timp ce este îmbrăcată în el …

După aceea, în cuvântul „Chanukah” [din nou, în cadrul primei binecuvântări], aveți în vedere că, în același mod în care [prin meditațiile noastre] am extras hrana divină de la Imma la Zeir Anpin cu Meditația Râului [de mai sus] pentru ca ei [Ed. probabil Zeir Anpin și Nukva ] se unesc prin intermediul celor trei unificări, cunoscute sub numele de Meditația Candle – la fel și acum, acum [folosim] numele Sag [ Havayah pronunțat la egal 63] , de Imma , a cărei valoare numerică plus valoarea simplă a numele Havayah [26]se adaugă la 26 plus 63, la fel ca valoarea numerică a cuvântului „Chanukah” [plus kolel : 89].

Aici, ” Chanukah ” este scris: chet (8), călugăriță (50), vav (6), chaf (20), hei (5), însumând 89, care este, de asemenea, același cu ” nachal “, “Râul” menționat mai sus.

De această dată [prin meditație] desenăm hrana divină în Nukva , care [în sine] se numește „Lumânare” [sau „ Ner ”] și astfel ajungem la „lumânarea Chanukah” [„ Ner Chanukah ” a binecuvântării ].

De asemenea, pe cuvântul „Chanukah“, ar trebui să mediteze asupra a ceea ce înțelepților a învățat că este alcătuit din cuvintele „ Chanu -“ [însemnând „tăbărît“ sau „odihnit“] și „- ka “ [scris chaf , HEI , numerica lui 25] , care este secretul celor 25 de litere ale celor șase nume pe care ar trebui să se concentreze o persoană în Meditația Lumânării.

Zoharul (Tikunei Zohar, 13) învață că aceste 25 de litere sunt, de asemenea, secretul celor 25 de litere din versetul „Ascultă, O, Israel , Domnul este Domnul nostru, Domnul este Unul”. Deut. 6: 4)